08 8892 0100|Contact Us|Facebook|A A A|Print Page
Navigation
http://www.willyweather.com.au/sa/clare-valley/burra.html
Extended Forecasts
.
Online Services
Goyder News
Waste & Recycling
Lost and found Dogs
Works Requests
Cemetery Records

Past Australia Day Winners

Introduction

The following lists record the recipients of Australia Day Awards from 1981.

The records precede the amalgamation of the District Councils of Hallett, Burra Burra, Robertstown and Eudunda to form the Regional Council of Goyder, which occurred in 1997.


District Council of Hallett

 Year      Citizen of the Year 
1995  June Honan 
1996  Mary Fahey 
1997  Peter Boaden 
1998  Joy McDowell 

District Council of Burra Burra

Year

Citizen of the Year

Young Citizen of the Year

Community Event of the Year

1981 Laurel I Neill Danny Greet
1982 Chris McCabe Lisa J Steele
1983 Ron Thamm Wendy Cornwell
1984 Colin Fidock
1985 Ted Baulderstone Rosalie Lloyd
1986 Flo Scroop Ian Kleinig
1987 Clive Oates Andrew Kleinig
1988 Di Day
1989 Len and Sue Hentschke
1990 Don Lloyd
1991 Ivan Hirshausen Cheryl Day
1992 Shirley P Madigan Caroline Bernhardt Rebuilding of Community and Sports Complex
1993 Colleen Spackman Martin Heath Booborowie Centenary of Education
1994 Henry (Harry) B Quinn
1995 Graham M Kellock Riley Car Club National Rally
1996 Robyn Page Back to Burra School
1997 Rosemary Opperman Darren Boulger Burra Police 150 Celebrations

District Council of Robertstown

Year  Citizen of the Year 
1984  Angus H Farley & Clarence D Weiss 
1987 Alan R Eberhard 
1988  Robert J Leditschke 
1990  W. George Fitzner & Rhonda J Lehmann 
1991  Mervyn R Lehmann & Thesnelda A Noske 
1996  Adrian Menzel 


District Council of Eudunda

Year

Citizen of the Year

Young Citizen of the Year

Community Event of the Year

1981
1982
1983
1984
1985 W T (Wally) Hage
1986 W B (Bill) Loffler
1987 A S K (Arthur) Holding
1988 D C (Doug) Bowering Andrew Pfitzner
1989 R E (Ralph) Carter
1990
1991 C E (Clem) Loffler
1992
1993 M E (Maureen) Baehnisch Greg Ratsch
1994 J M (Jim) Reese Jenny Zekov
1995 G J (Geoff) Hansen
1996 L B (Les) Reimann
1997 E N (Edgar) Zander

Regional Council of Goyder

 

Year Ward Citizen of the Year Young Citizen of the Year Community Event of the Year
1998 Hallett Joy McDowell  

Terowie School 120 Years of Education

  Burra Janet Tiver and Meryl White Heidi Thompson  
  Robertstown Ronald Wilksch    
  Eudunda      
         
1999 Hallett     Twilight Jazz Affair
  Burra Pauline Venning   Burra School 120/20 Concert
  Robertstown Mary G Eberhard   Community Arts and Craft Display
  Eudunda   Emily Eberhard Eudunda Area School - 50 Years Celebrations
         
2000 Hallett Barbara Rayner   Terowie Christmas Pageant
  Burra Ian Denton   Greening of Burra Golf Course
  Robertstown Kenneth Bartel   Robertstown Primary School Celebration Day
  Eudunda Dorothy (Dot) Bonner    
         
2001 Hallett      
  Burra Beverley Kellock   2000 " Boobs Alive"
  Robertstown Glenn Rooke   New Year's Eve Event
  Eudunda Yvonne Schulz  

Eudunda Heritage Committee AGM of 4WD Club

         
2002 Hallett Mary Fisher   Opening of Sir Hubert Wilkins Homestead
  Burra Sharyn Roberts   Centenary of Federation Celebrations
  Robertstown Arnold Nicolai   Centenary of Federation Celebrations
  Eudunda Mary Mader   Centenary of Federation Celebrations
         
2003 Hallett Terence Hopkins   "Terowie Days of Rail and Screen" *
  Burra Colleen Woodgate Kylie O'Connor

Youth Disco - "Country Hicks vs City Slickers"

  Robertstown Dehla Schmidt Timothy Schmidt  
  Eudunda C A (Clem) Post    
         

* Awarded South Australia 2003 Australia Day Community Event of the Year

2004 Hallett Vikki Adams    
  Burra Bob Greet  

Burra Community School 25 Year Celebrations

  Robertstown Leon Booth    
  Eudunda John Stephens    
         
2005 Hallett Judith Lewis    
  Burra Celine Stockman Katie Thomas  
  Robertstown Karen Brohan Simon Keith Robertstown Football Club's 40th Reunion of Dinner Dance
  Eudunda Yvonne Angel    
         
2006 Hallett      
  Burra John Burge Jake Norris Leisure Activity Group '60th Anniversary of the End of World War 2'
  Robertstown Desma Wilksch   Robertstown Netball Club '50th Anniversary'
  Eudunda James Dunstan Tristan Zerner  
         
 2007  Hallett  Mervin Robinson   Terowie Citizens Association 'Terowie's Days of Rail and Screen
   Burra  Sharon O'Connor Kimberly Brak Burra Town Hall Committee 'Upgrade, restoration and re-opening of the Burra Town Hall
   Robertstown  Tracey Rodda    
   Eudunda  Stanley Simper    
         
 2008  Hallett  Sydney McDowell    
   Burra  Meredith Satchell Chelsea Evans  
   Robertstown  Peter Niemz    
   Eudunda  Desmond Pfeiffer    Eudunda Sporting Clubrooms - 'Catering for the 24 hour Motor Bike Trial'
         Acknowledgement Award for Outstanding Service to the Community - SA Ambulance, Eudunda Branch
         
 2009  Burra  Darryl Venning  Tasha Phillips  Burra Leisure Group - 'Mini Olympics' 
  Eudunda Joan Latz  James Mader   
  Robertstown Ross Schutz     
         
 2010 Burra John Quinn    
  Robertstown Daph Kotz     
  Hallett  Brian Pohlner     
         
 2011 Burra  Andy Thomas     
  Eudunda Don Pfitzner    Eudunda Show 
  Robertstown  Roy Schmidt     
         
 2012 Burra  Lorraine Stevens  Rhiannon Phillips  NEFL & NENA Grand Final 
  Eudunda  Paul Schiller  Blake Rule & Richard Partington  Eudunda Pioneer Market Day 
  Robertstown  John Mosey    Robertstown Primary School Spring Fair 
         
2013 Burra Joyce Lloyd   Farrell Flat Centenary Celebrations
  Eudunda Ora Jenke Sarah Harvey Shear Wishes
  Robertstown Evelyn Ross    
  Hallett Kristine Peters    
         
2014 Burra Angela Webster Hannah Farrelly Burra Show
  Eudunda   Ryan Harvalik  
  Robertstown Sharon Tremaine    
  Hallett Debby Hale    
         
2015 Burra Maureen Bevan   Burra Golf Club
  Eudunda Yvonne Rohde Kyle Murray Lavender Trail Opening
  Robertstown Margaret Launer   50th Anniversary Robertstown Dinner Dance
  Hallett Ruth Jaquet Leanne Adams Walk for Mum - Ovarian Cancer Fundraiser
         
2016 Burra Peter Cochrane Bethany Jones Burra Picnic Races
  Eudunda Kathy Handke Kahlia Jenke Eudunda Bowling Club 90th Birthday Celebrations
  Robertstown Maureen Keller Coby Rodda Robertstown RSL Sub Branch Centenary of ANZAC Lunch
  Hallett Rosco Haustorfer William Brooks

Sir Hubert Wilkins Film Evening

         
2017 Burra Rupert (Jack) Kleinig   Burra Antique & Collectables Fair
  Eudunda Pam Dutschke Blake Launer Eudunda Hall & Catering Committee
  Robertstown Coral Ruediger   'Ride With A Mate'
  Hallett Tony Sumner    

Address
Regional Council of Goyder
1 Market Square
Burra SA 5417
Contact Us
Opening Hours
Burra Mon to Fri - 9am - 5pm
Eudunda Tue to Thur. 9am - 5pm